Región Nové Mesto nad Váhom - Kálnica

Kálnica erb

Erb obce

Poštová adresa: Obecný úrad, Kálnica 100, 916 37 Kálnica

Telef. spojenie: 032/779 88 32, 032/779 83 97

Fax: 032/779 88 32

E-mail: ocu@kalnica.sk

Webstránka: www.kalnica.sk

Starosta: Mgr. Iveta Poluchová

Partnerská obec: Popovice (Česká republika)

Mikroregión: Beckov-Zelená Voda-Bezovec

Nadmorská výška: 215 m n. m.

Počet obyvateľov: 1 032 (2018)

Rozloha: 2 640 ha (zdroj: www.obce.info)

Obecný úrad Kálnica (foto: Miroslav Bušo)

Obecný úrad

facebook geocaching  cesky preklad anglicky preklad nemecky preklad rusky preklad

Zaujímavosti:

Obecné časti: Drahy


Múzeá a pamätné izby:

Pri príležitosti 600. výročia bola v dome č. 142 zriadená stála etnografická výstava. Zaujímavosťou je expozícia histórie už zbúraného Dargonského mlyna, do ktorého chodieval Jozef Miloslav Hurban ku krstným rodičom. Návštevu je potrebné ohlásiť vopred na OcÚ - 032/778 11 30


Kultúra:

- Jednota dôchodcov – usporadúvajú rôzne spoločenské a kultúrne podujatia

- Kultúrny dom – ochotnícke divadlo

- Kálnické ozveny – noviny obyvateľov obce Kálnica


Šport:

- OŠK Zavažan Kálnica

- DHZ Kálnica

- SkiPark Kálnica - Piesky, najnižšie položené lyžiarske stredisko na Slovensku, denné, večerné a nočné lyžovanie

- BikePark Kálnica


Významné osobnosti:

- Milan Stano - humorista a maliar

- MUDr. Andrej Krchnavý - významný lekár v liečbe tuberkulózy na Slovensku

- Štefan Pilárik - evanjelický kazateľ a spisovateľ


História:

Oblasť Kálnice bola osídlená už v eneolite, približne 3 000 rokov pred našim letopočtom. Svedčí o tom hromadný nález rádiolaritových čepelí. Prvá písomná zmienka o Kálnici pochádza z roku 1396, kde vystupuje pod menom Kabucza. V tom čase patrila rodine Kálnických. Od roku 1504 ju prevzal do držby rod Bánffyovcov, ktorý vlastnil celé Beckovské panstvo. Ďalšia história obce je úzko spojená s históriou Beckovského panstva. V roku 1590 došlo k rozdeleniu panstva na hornú časť patriacu Nádasdyovcom a dolnú časť patriacu Bánffyovcom. Neskôr sa viackrát delilo na stále menšie časti. Bánffyovsko-Nádasdyovské delenie Kálnice vytvorilo predpoklady ku vzniku dvoch samostatných obcí – Panskej a Rožňovskej Kálnice v roku 1648. Obe splynuli spolu až v 19. storočí. V roku 1866 postihla obec cholera a v roku 1873 požiar, pri ktorom vyhorel takmer celý dolný koniec obce. Obec sa významne zapísala do dejín slovenského ochotníckeho divadelníctva už v roku 1906 odohraním hry Svedomie v slovenčine. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, vinohradníctvom, výrobou drevených výrobkov, tkaním plátna a šitím krojov. Poľnohospodárske družstvo patrilo medzi najvýznamnejších a najúspešnejších pestovateľov chmeľu na Slovensku. V minulosti v obci prosperovalo Potravné a úverové družstvo, ktoré sa zaraďovalo k najúspešnejším na Slovensku.


Literatúra o obci:

Šicko Š.: Kálnica. Obecný úrad Kálnica. 1996.


Prírodné podmienky:

Krajinne i flórou mimoriadne hodnotná je Krajná dolina. V doline sú široké možnosti zberu liečivých rastlín, húb a lesných plodov. V oblasti sa nachádzajú bohaté orchideové náleziská - vyskytuje sa ich tu 14 druhov. Priaznivé klimatické pomery napomohli k výstavbe peknej chatovej rekreačnej oblasti v doline. Prírodné podmienky sú veľmi priaznivé pre rozvoj ovocinárstva a následne i výrobu kvalitných ovocných destilátov, z ktorých najznámejšia je Kálnická slivovica z kálnickej pálenice.


Ubytovanie:

 


Stravovanie:

- Kálnická Koliba - poskytuje súkromie pre Vaše spoločenské akcie, stretávky, recepcie, rodinné posedenia a iné. Kuchyňa ponúka grilované špeciality, bryndzové halušky, hydinu a bravčovinu na rôzne spôsoby, kuchyňu starej mamy a iné. Špecialita: údené grilované koleno, pečené prasiatko, kačky. V prírodnom drevenom prevedení je celá reštaurácia s otvoreným centrálnym grilom, na ktorom Vám kuchársky majster pripraví rôzne sedliacke špeciality. Kapacita reštaurácie je 60 miest. Kontakt: 0908 725 990.

- Pohostinstvo Potoček ponúka miestnosť na rôzne posedenia, oslavy a zábavy. K miestnosti je možné objednať si stravu prípadne výzdobu. Kontakt: 0908 764 498.


Pamiatky:

V doline Kňažia sa nachádza zrúcanina doposiaľ presne neidentifikovaného kláštora Pod Hromovým. V Minulosti stál na Dráhach kaštieľ známy kazematami pre trestanie neposlušných poddaných.


Turistika:

Kálnica - Selec

Kálnica - Ostrý vrch


Video:


Virtuálne prehliadky:


 

Mapa:

Kálnica

 

Infraštruktúra:

-      Plyn: áno

-      Kanalizácia: nie

-      Vodovod: áno

-      Lekárne: nie

-      Knižnice: 1

-      Káblová televízia: áno

-      Internet: áno

-      Pošta: 1

-      Hotely: nie

-      Telocvične: nie

 

Fotogaléria:

 

 

zrúcanina kláštora v doline Kňažia

 

 

Ďalšie fotografie nájdete na stránke www.nmnv.sk.

 

Dátum aktualizácie: 4.2.2019

Rank SK

Google PageRank

NAJ.sk